PKK’nın kuryesine 13 yıl 6 ay hapis

Terör örgütü PKK’nın şehirlerdeki eylem ve saldırılarını organize eden ve örgütün uyuyan hücreleri olarak bilenen YPS adlı yapılanma içinde sorumlu düzeyde faaliyette bulunurken Diyarbakır’da yakalanan Cüneyt A.’nın yargılanmasına Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi.

Polisten kaçarken üzerindeki şifreli örgütsel dokümanları imha etmek isterken yakalanan zanlı hakkındaki suçlamaları kabul etmezken, mahkemedeki savunmasında yakalanmasıyla ilgili savunma yapmak yerine terör örgütü elebaşı ve PKK propagandasına yönelik savunma yapmayı tercih etti.

Farklı tarihlerde güvenlik güçlerince yakalanan ve teslim olan 4 terörist de sanığı duruşma salonunda teşhis ederek örgüt içindeki konumu ve faaliyetleriyle ilgili ayrıntılı ifadelerde bulunarak teşhis ettiler.

DBP İL BİNASINDA KALIYORDU HDP’DE EĞİTİM VERİYORDU

İtirafçı terörist E.D, “Benim kadro olarak Irak’ın kuzeyinden Diyarbakır’a düzenlemem yapılınca sanığı Bağlar İlçesindeki Eşit Özgür Yurttaş Derneğinde gördüm. Kendisi örgütün gençlik kolu olan Komalen Ciwan adlı yapılanmasında sorumlu düzeyde faaliyet yürütür. Bağlar İlçesinde örgüt adına eylemleri organize eder, örgüte katılmak isteyenlerin kırsala aktarımını sağlar, araç ve kurye temin eder” dedi.

HDP İSTANBUL İL BİNASINDA BİZE İDEOLOJİK EĞİTİM VERDİ

Teröristler B.A, Z.A ile Z.K ise, “Cüneyt A. Örgütün mali yapılanması içinde üst düzey faaliyetlerde bulunur. Diyarbakır’da DBP il binasında kalır. Birden fazla yabancı dil bilir ve bu nedenle örgüt için önemli biridir. Çok tehlikeli biridir. Gizliliğe büyük önem verir. Bizi Suriye’deki YPG saflarına gönderen kişidir. HDP İstanbul İl binasında da bize 45 gün boyunca bize sözde Kürdistan tarihi ve ideolojik örgütsel eğitim vermiştir. Çukur ve hendek döneminde Şehitlik semtindeki bütün eylemleri organize eden kişidir. Örgütsel faaliyetlerini gizlemek için legal görünümlü olarak DBP İl binasında Parti Meclisi üyesiymiş gibi hareket eder. Ancak asıl görevi Diyarbakır’da en üst düzey kadro sorumlusudur. HDP İstanbul İl binasındaki gençlik odasında eğitime gelen gençlere PKK terör örgütü hakkında eğitimler verirdi. Gizliliğini sağlamak için altındaki kadrolara kimliğini gizleyip Ali kod adını kullanırdı” dediler.

KADRO OLARAK BİLİNEN ÜST DÜZEY YÖNETİCİDİR

Sanığın kaçarken polis tarafından yakalanınca imha etmeye çalıştığı şifreli notların kırsal alanda barınan teröristlerle telefon dinlemesi gibi teknik takibe yakalanmamak için kendi aralarındaki yazışmalar olduğu belirlendi. Mahkeme, sanığın kaçarken üzerinde ele geçen örgütsel dokümanlar ile teslim olan ve yakalanan teröristlerin mahkeme huzurunda alınan ifadeleri bir bütün olarak değerlendirildiğinde örgüt içinde kadro tabir edilen üst düzey sorumlulardan olduğuna dikkat çekti.

CEZAYI DUYUNCA SLOGAN ATTI

Kırsal ile şehir arasında köprü görevi görüp örgütün gizli kuryelerini yaparak faaliyetlerini organize ettiğini belirten mahkeme sanığın kastının yoğunluğu, suçun işlendiği zaman ve yeri, suç konusunun önem ve değeri, meydana gelen neticenin ağırlığı ile suçun işlenmesindeki biçim ve özellikleri, pişmanlık göstermemesi de dikkate alındığında silahlı terör örgütü üyeliğine ön görülen hapis cezasının alt sınırından uzaklaşılması gerektiği yönünde mahkemede vicdani kanaatın hasıl olduğuna vurgu yapıldı.

Sanığın 13 yıl 6 ay hapisle cezalandırılarak tutukluluk halinin devamına karar verildi. Bölge İstinaf Mahkemesi ile Yargıtay 3. Ceza Dairesi de delillerin hukuka uygun elde edildiğini, yerel mahkeme kararında bir isabetsizlik görülmediğinden mahkumiyet hükmünün oy birliğiyle onanmasına karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir