Küresel ısınma insan ömrünü 6 ay kısaltabilir

Yeni bir çalışma insanın yaşam süresinin artan sıcaklıklar, değişen yağış döngüleri, doğal afetler ve sıcak hava dalgaları gibi faktörlerden kaynaklanan doğrudan ölümlerin yanı sıra zihinsel sağlık sorunları gibi dolaylı ölümler nedeniyle altı ay kadar kısalacağını öne sürüyor.

Araştırma için 190’dan fazla ülkeden 80 yıl boyunca sıcaklık ve yağış verileri toplandı. Sıcaklıklar iki Fahrenheit artarsa ​​ortalama yaşam süresinin altı ay kadar azalacağı ortaya çıkarıldı.

İklim değişikliği dünya çapında açlığa, hastalıklara, ruh sağlığında bozulmalara ve erken ölümlere neden oluyor. Bu da yaşam süresinin kısalmasına katkı sağlıyor.

Ancak uzmanlar bu durumdan en çok kadınların etkileneceğini çünkü iklim değişikliği nedeniyle kadınların ömrünün yaklaşık on ay kısalacağını belirtiyor.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BİR HALK SAĞLIĞI KRİZİ

Bangladeş’teki Shahjalal Üniversitesi ve ABD’deki Yeni Sosyal Araştırma Okulu’ndan araştırma sorumlusu Amit Roy, “İklim değişikliğinin milyarlarca kişinin refahına yönelik oluşturduğu küresel tehdit, bunu bir halk sağlığı krizi olarak ele almanın acil gerekliliğinin altını çiziyor.” ifadelerini kullandı.

Doçent Doktor Roy çalışma için 1940’tan 2020’ye kadar 191 ülkenin ortalama sıcaklık, yağış ve yaşam beklentisi verilerini analiz etti.

Uzman, iklim değişikliğinin genel şiddetini ölçmek için sıcaklık ve yağış döngülerini birleştiren ve türünün ilk örneği olan “bileşik iklim değişikliği endeksi” adını verdiği bir endeks oluşturdu.

Roy, yaptığı açıklamada, “Sonuçlar, iki Fahrenheit derecelik küresel sıcaklık artışının, ortalama insan yaşam beklentisini yaklaşık beş ay ve bir hafta düşüreceğini gösterdi.” dedi.

Dünya genelinde ortalama yaşam süresi 1960 ile 2020 arasında 55 yıldan 72 yıla yükseldi. Erkeklerin yaşam süresi 48’den 70’e, kadınların ise 52’den 74’e çıktı.

Uzmanlar yaşam süresinde gözlemlenen bu gelişmenin bol ve besleyici gıdaya, temiz suya, daha iyi hijyene ve gelişmiş tıbbi bakımın yanı sıra antibiyotik ve aşılardaki yeniliklere erişimin kolaylaşması sayesinde olduğunu belirtti. Ancak verilere göre artan yaşam süreleri Covid-19 salgını ile birlikte yeniden düşüş gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir