Kirby: Ateşkes Hamas’a yarar

Beyaz Saray’da düzenlenen basın toplantısında “Şu anda ateşkes aslında sadece Hamas’a fayda sağlar” diyen Kirby, şunları ekledi: “Bu bir savaş. Bu bir çatışma. Kanlı ve çirkin. Ortalık karışık olacak. Ve gelecekte masum siviller zarar görecek.”

OLUMLU YAKLAŞIYORUZ

ABD’nin Gazze’deki siviller için yardım götürülmesi konusunda olumlu yaklaştığını da belirten Kirby, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın “Gazze’deki sivilleri korumak için ‘insani molalar’ dikkate alınmalıdır” açıklamasına da değindi: “Başından beri söylediğim gibi sivillere yönelik her türlü korumanın sağlanmasını istiyoruz. Operasyondaki duraklamalar bunu geçici süreler boyunca sağlayabilen bir araç ve taktiktir.”

Hamas’ın elinde halen 10 Amerikan vatandaşının bulunduğu belirtilirken Kirby, bu esirlerin nerede olduklarını bilmediklerini söyledi: “Her bir rehinenin konumundan tam olarak emin değiliz. Ve bu konuda daha fazla ayrıntıya ulaşmak için çalışıyoruz. Daha fazla rehinenin serbest bırakılması için müzakerelere devam etme çabasının değerli olduğunu düşünüyoruz.” ABD Başkanı Joe Biden da pazartesi günü Hamas’ın elindeki 200’den fazla rehine serbest bırakılmadan ateşkes “konuşmanın” mümkün olmadığını söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir