Garanti Bankası Genel Müdürü: Türk Lirası ile Yatırım İçin Uygun Bir Ortam Yok

Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, 2024 yılında kredi faizlerinin yüzde 40’ın altında olmayacağını belirterek, bu durumun yatırım için uygun olmadığını ifade etti. Baştuğ, kredi kartlarının en ucuz finansman aracı olduğunu söyledi ve enflasyonla mücadele kapsamında bu alanda düzenlemeler olabileceğini dile getirdi.

KREDİ KARTLARI VE RİSK MALİYETİ

Ekonomim’den Şebnem Turhan’ın haberine göre Baştuğ, geçen yıl kredi kartı büyümesinin yüzde 150 olduğunu hatırlatarak, bu yıl kredi kartı ve tüketici kredilerinde risk maliyetinin en az 50 baz puan artacağını öngördü. Kredi kartlarına düzenleme yapılması gerektiğini belirten Baştuğ, Merkez Bankası’nın denge sağlayacağını düşündüğünü ifade etti.

YATIRIM İÇİN ÖNERİLER VE GELECEK BEKLENTİSİ

Baştuğ, 2020 sonlarından 2023 ortalarına kadar sektörün düşük kredi faizleriyle büyük bir sermaye birikimi yaptığını, ancak artık bu durumun değiştiğini ifade etti. Türk Lirası cinsinden yatırım yapmak için faizlerin düşmesini, enflasyon beklentilerinin gerçekleşmesini beklediklerini söyledi. Baştuğ, Merkez Bankası’nın Yatırım Teşvik Kredileri (YTAK) programını ve yabancı para kredilerini önerdi.

ENFLASYON MÜCADELESİ VE BEKLENTİLER

Enflasyonla mücadelenin asıl zorlu kısmının yüzde 40-45 seviyelerinden sonra başlayacağını söyleyen Baştuğ, enflasyonun düşmesiyle birlikte reel sektörün de olumlu etkileneceğini belirtti. 2023 yılında enflasyonun yüzde 40-45 aralığında olmasını beklediğini ifade eden Baştuğ, enflasyonun altında kalmamaları durumunda bankaların sermayesinin eridiğini dile getirdi.

PARA POLİTİKASI VE BANKALARIN MARJI

Baştuğ, para politikasının etkisiyle bankaların marjlarının negatif olduğunu söyledi. Parasal sıkılaşmanın seçim sonrasında artabileceğini belirten Baştuğ, mevduat faizlerinin düşmesiyle birlikte bankaların reel sektöre kredi vermesinin sınırlı olduğunu ifade etti. Bankaların sermayelerinin enflasyonun altında kalmasının sürdüğünü söyleyen Baştuğ, sektörün zor zamanlardan geçtiğini vurguladı.

KAMU BANKALARI VE ÖZEL SEKTÖRÜN RİSK ALMA POTANSİYELİ

YTAK kredilerinin detaylarının henüz belli olmadığını ancak kamu bankaları kadar özel sektörün de Türk sanayisine ciddi katkıda bulunduğunu ifade eden Baştuğ, eğer adil bir kullandırım sağlanacaksa, bankaların kaldırabileceği risk miktarını vermeleri gerektiğini söyledi. Baştuğ, Merkez Bankası’nın YTAK kredilerine adil bir şekilde yaklaşması gerektiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir