Ekonomistlerden Fed ve AMB’ye ‘duraklama’ çağrısı

Bazı önde gelen ekonomistler, ABD ve Euro Bölgesi’nde politika yapıcıların ekonomilere aşırı zarar vermeden faiz oranlarını artırdığını, şimdi ise ‘sabırlı’ olup beklemeleri gerektiğini belirtti.

Societe Generale Kıdemli Ekonomisti Michala Marcussen, Avrupa Merkez Bankası eski üyesi Lucrezia Reichlin, İngiltere Merkez Bankası eski üyesi Silvana Tenreyro ve Chicago Üniversitesi Profesörü Veronica Guerrieri enflasyonda kısa vadeli bir sıçrama olsa bile faiz konusunda sabırlı olmak gerektiğine dikkat çekti.

Ekonomistler ortak olarak yayınladıkları bir metinde “Ekonomilerin absorbe etmesi gereken arz şokunun boyutu ve para politikasının etkilerinin gecikmeli olarak görüldüğü düşünüldüğünde, daha fazla sıkılaşmanın sağlayacağı fayda, risklere kıyasla daha az olabilir. Bu durum özellikle de Euro Bölgesi ekonomisi için geçerli” değerlendirmesini yaptı.

Fed’in yol haritasına dair de görüşlerini aktaran ekonomistler faiz artırımlarının etkilerini görmek için agresif para politikasının durması gerektiğini belirtti. Açıklamada “Para politikasında sıkılaşmanın ekonomilere olan gecikmeli etkileri henüz görülmedi” ifadesine yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir