Dünyanın önde gelen özel sermaye fonlarının temsilcileri İstanbul’da buluştu

“Türkiye ve Çevresinde Yatırım Yapan Özel Sermaye Yatırım Fonları” konferansında gelişen Türkiye ekonomisi ve yabancı yatırım fonları ele alındı. Dünyanın birçok ülkesinden 45 yatırımcı panelist ve konuşmacısın katıldığı konferansta konuşan yapan Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu, “Türkiye bugüne kadar üretim, AR-GE ve lojistik gibi alanlarda bir merkez haline geldi. Türkiye’yi artık küresel bir güç merkezi olarak konumlandırmak istiyoruz” dedi.

Uluslararası etkinlikte, Türkiye ve çevresindeki özel sermaye fonlarının son yıllardaki faaliyetleri ve yatırım ortamına ilişkin geleceğe yönelik öngörüler masaya yatırıldı. Konferansta, yeni küresel yatırım stratejilerinden özel kredi ve fintech araçlarının sunduğu alternatif finansman fırsatlarına, hızla gelişen teknoloji girişim sermayesi yatırımlarından Türkiye ve yurt dışında büyüyen kurumsal girişim sermayesi yatırımlarına, Borsa İstanbul’da halka açılma fırsatlarından Türkiye ile Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Avrasya coğrafyasındaki sınır ötesi yatırım imkanlarına kadar birçok önemli konu ele alındı.

“GİRİŞİM SERMAYESİ VE TEKNOLOJİ YATIRIMLARININ CİDDİ ÖLÇÜDE YEKSELİŞTE “

Konferansta konuşan Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu, Türkiye’nin son 20 yılda önemli başarılar elde ettiğini, bu dönemde 250 milyar dolardan fazla doğrudan yatırım çekmeyi başardığını belirtti.

Özellikle son 4 yılda girişim sermayesi ve teknoloji yatırımlarının ciddi ölçüde yükselişte olduğunu gördüklerini ifade eden Dağlıoğlu, şunları kaydetti:

“Son dönemde Türkiye’ye gelen doğrudan uluslararası yatırımların önemli bir bölümünü teknoloji odaklı yatırımlar oluşturuyor. Türkiye’nin, küresel doğrudan yatırımlardan aldığı pay yüzde 1 seviyesinde. Orta vadede bu oranı yüzde 1,5 seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz. Türkiye bugüne kadar üretim, AR-GE ve lojistik gibi alanlarda bir merkez haline geldi. Türkiye’yi artık küresel bir güç merkezi olarak konumlandırmak istiyoruz.
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye’nin ikinci yüzyılı başlıyor ve bu döneme ‘Türkiye Yüzyılı’ diyoruz. Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedefliyoruz. Türkiye hızla büyüyen bir ekonomiye, rekabetçi ve yetkin insan kaynağına ve Kuzey Afrika’dan Avrupa ve Asya’ya uzanan coğrafyada küresel pazarlara açılan bir konuma sahip olmasıyla öne çıkıyor. Küresel yatırımcıları, yatırımcılar için uygun koşullar sunan Türkiye’ye yatırım yapmaya davet ediyoruz.”

TÜRKİYE KÜRESEL ÖZEL SERMAYE FONLARININ RADARINDA

Türkiye gibi yükselen ekonomiler açısından küresel özel sermaye fonlarının radarında olmak her daim büyük önem taşıyor” diyen GPCA Orta ve Doğu Avrupa Liderlik Konseyi Üyesi ve Türkiye Temsilcisi Barış Öney, geçtiğimiz yıllarda yurtdışında düzenlenen toplantılar hakkında bilgi verdi. Bu etkinlikte Türkiye ve çevresinde yatırım yapan özel sermaye fonlarını bir araya getirdiklerini anımsatan Öney, şu değerlendirmeleri yaptı: “Kuzey Afrika’dan Orta Doğu’ya uzanan, Orta ve Doğu Avrupa ile Avrasya’nın dahil olduğu geniş bir coğrafyadan bahsediyoruz. Bugünkü etkinliğimize yönettikleri varlıkların toplamı 200 milyar doları aşan yatırım fonlarının üst düzey temsilcileri katıldı. Türkiye’deki doğrudan yabancı yatırımcı portföyünün yaklaşık yüzde 60’ını özel sermaye fonları ile yönetiminde özel sermaye fonlarının yer aldığı şirketlerin yatırımları oluşturuyor. Dolayısıyla Türkiye gibi yükselen ekonomiler açısından küresel özel sermaye fonlarının radarında olmak her daim büyük önem taşıyor”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir