Çinli şirket, yapay zeka alanında yeni güç olabilir

Çin’in yapay zeka alanında yükselen yıldızlarından biri olan 01.AI, yapay zeka dünyasında dikkat çekici bir yere sahip. Bilgisayar bilimi alanında tanınmış bir isim olan Lee Kai-fu tarafından kurulan bu start-up, Alibaba Grubu’nun bulut bölümünün de desteğiyle yaptığı başarılı bir finansman turu sonucunda 1 milyar Amerikan doları üzerinde bir değerlemeye ulaştı. Şirketin başarısının arkasındaki temel faktör, devrim niteliğindeki açık kaynak yapay zeka modeli Yi-34B’dir. Bu büyük dil modeli, çeşitli veri setlerinde geniş çapta eğitim görmüş ve Meta Platform’un Llama 2 modeli dahil olmak üzere, rakiplerini önemli metriklerde geride bırakmıştır. İnsansı metin, görüntü ve kod üretme konusunda üstün performans sergileyen Yi-34B, geliştiricilere dünya çapında hem Çince hem de İngilizce olarak erişim imkanı sunmaktadır.

Lee Kai-fu, teknoloji dünyasında yeni bir isim olmayıp, Google, Microsoft ve Apple gibi şirketlerde edindiği zengin tecrübelerle 01.AI’nin temellerini atmıştır. Haziran ayında faaliyetlerine başlayan şirket, onun liderliğinde teknoloji devleri OpenAI, Alphabet, Microsoft ve Meta ile başa baş bir rekabete girmiştir. Alibaba gibi Çin teknoloji devleri de Baidu ile birlikte AI sahnesine adım atarken, 01.AI gibi girişimlere destek vermiştir.

Çinli şirket, yapay zeka alanında yeni güç olabilir

ABD ve Çin arasındaki politik gerilimler yapay zeka gelişimini etkilese de, 01.AI bu manzarayı stratejik bir şekilde yönetmeyi başarmıştır. Şirket, Çinli müşterilere yapılan satışlar üzerindeki kısıtlamaları hafifletmek için ileri düzey AI yarı iletkenlerini stoklamıştır. Geleceğe baktığında, 01.AI, OpenAI’nin GPT-4 modeline karşı kıyaslamalar yapılarak geliştirilmekte olan 100 milyarın üzerinde parametreli bir model üzerinde çalışmaktadır ve bu da şirketin AI sınırlarını zorlama konusundaki taahhüdünü göstermektedir.

01.AI, sadece Çince ve İngilizce ile sınırlı kalmayıp, daha fazla dilde AI çözümleri sunmayı hedeflemektedir. Lee Kai-fu, yapay zekayı insanlık için dönüştürücü bir güç olarak görüyor ve bu alana önemli katkılarda bulunmaya adanmış durumda. Bir yatırımcı ve 01.AI’nin CEO’su olarak rollerini dengeli bir şekilde yürüten Lee, keskin teknolojiyi pratik uygulamalarla birleştirmenin önemini vurguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir