Çin’in Büyük Çip Üreticisi SMIC, Huawei İçin 5nm Çip Üretimine Başlayacak

Huawei’in akıllı telefon satışları, Kirin 9000S çipine sahip Mate 60 serisi sayesinde geçtiğimiz yıl büyük ölçüde artış gösterdi.

7nm’lik bir üretimle inşa edilen 9000S, en iyi performansa sahip akıllı telefon olmasa da Huawei için dikkate değer bir başarı olmuştu. Ancak şirketin yeni akıllı telefon modelleri için daha güçlü ve daha verimli bir çipe ihtiyacı var.

Financial Times tarafından hazırlanan bir rapor, Huawei’in artık 5nm çip üretimini hedeflediğini öne sürüyor. Çin’in en büyük çip üreticisi olan SMIC, özellikle Huawei tarafından tasarlanan çiplerin üretimi için Şangay’da yeni bir üretim hattı kurdu.

Bu hamle, Biden yönetiminin ulusal güvenlik kaygılarını gerekçe göstererek gelişmiş çip üretim ekipmanlarına daha sıkı ihracat kısıtlamaları getirdiği bir dönemde geldi. Ek olarak ABD hükümeti, Çin’in son teknoloji çip üretim ekipmanlarına erişimini zorlaştırmak için Hollanda ve Japonya ile de çalışıyor.

SMIC’nin mevcut DUV ekipmanını 5nm çip üretimi için yeniden tasarladığı söyleniyor. Ancak bu yaklaşım, SoC’lerin veriminin düşmesine ve maliyetlerinin artmasına neden olabilir.

Huawei’in 5nm yongası Qualcomm veya MediaTek’in amiral gemisi yonga setleriyle rekabet edemeyecek olsa da, Çin’in yarı iletken endüstrisinin ABD yasağına rağmen ilerleme kaydediyor olması önemli bir gelişme.

Yani herhangi bir dış destek olmadan 5nm çip üretmek hem Huawei hem de SMIC için büyük bir başarı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir