AB’den Türkiye’ye 400 milyon avroluk deprem desteği… İmzalar atıldı

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay ile AB Komisyonunun Uyum ve Reformlardan Sorumlu Üyesi Elisa Ferreira’nın katılımıyla AB’nin depremler nedeniyle taahhüt ettiği 400 milyon avroluk hibe paketine ilişkin ikili yetkilendirme anlaşması, Brüksel’de AB Komisyonu binasında imzalandı.

Bozay, imzaların atılmasının ardından yaptığı konuşmada, “AB’nin taahhüdünün en büyük bölümünü temsil eden, AB Dayanışma Fonu’ndan Türkiye’ye 400 milyon avroyu seferber edecek anlaşmayı imzaladık.” dedi. Türkiye’nin Şubat 2023’te iki yıkıcı depremle sarsıldığını hatırlatan Bozay, “Dostlarımızın gösterdiği güçlü dayanışma tesellimiz oldu. AB ve üye ülkeler ilk yardım elini uzatanlar arasındaydı. Avrupalı dostlarımızın depremden etkilenen bölgelerdeki toparlanma çabalarına yardım etme konusundaki dayanışmasından da derinden etkilendik.” şeklinde konuştu.

AB Komisyonunun Uyum ve Reformlardan Sorumlu Üyesi Elisa Ferreira da, “AB, Türkiye ile dayanışma içindedir ve yardım sağlama sözü vermiştir. Bugün bu taahhüdün kilometre taşlarından birine işaret ediyor.” dedi. Ferreira, AB Dayanışma Fonu’ndan sağlanacak 400 milyon avronun, Türkiye’nin bu fondan ilk kez destek aldığını belirterek, “AB’nin uygulama dönemi boyunca rehberlik ve destek sağlamaya hazır olduğunu” vurguladı.

Ferreira, ayrıca, AB Komisyonunun iklim değişikliğinden kaynaklanan afetlerle mücadele için ayırdığı fon miktarını artırdığını belirtti. Ferreira, “AB Komisyonu, Dayanışma Fonu’nun ölçeğinin artırılmasını teklif etti. Geçen hafta bu, AB Konseyi’nde kabul edildi. Bu, nerede olursa olsun artan ihtiyaçlara daha yeterli şekilde yanıt verebileceğimiz anlamına geliyor.” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir