‘2023 Servet Raporu’ açıklandı: Globalde yüzde 10 düşüş

Londra merkezli gayrimenkul danışmanlık firması Knight Frank dünya genelinde hazırlanan “Servet Raporu” 2023 yılı sonuçlarını açıkladı. Yaşam ve çalışma tarzından, yatırım ve bağış tercihlerini etkileyen temel konulara kadar ışık tutmaya yardımcı olacak verilerin yer aldığı rapora göre; globalde servete yüzde 10 düşüş gözlendi. Varlığı 30 milyon dolar ve üstü olan ultra zengin segmentin elinde bulunan toplam servet, 2022 yılında 10.1 trilyon dolar civarında bir azalma yaşadı. Bu da tüm dünyada konut, ticari mülk, gelir düzeyi ve lüks yatırım gibi alanları etkiledi.

Avrupa yüzde 17 ile en büyük servet kaybını yaşarken bunu yüzde 11 ile Avustralya ve yüzde 10 ile Amerika kıtaları takip etti. Afrika ve Asya ise sırasıyla yüzde 5 ve yüzde 7 ile nispeten daha az oranda bir düşüş yaşadı.

SÜREKLİ KRİZ ORTAMI

Knight Frank Servet Raporu’nun Yazı İşleri Müdürü Flora Harley, “Sürekli Kriz” olarak adlandırılan bir yılın ardından 2023’de yatırımcı stratejilerinin nasıl değişeceğine ilişkin şu yorumda bulundu:

Geçen yıl enerji, ekonomi ve jeopolitik açılardan şok üstüne şok yaşandı. Servet Ölçülendirme Modelimiz ve Davranış Araştırmalarımız portföy dağılımlarının şu şekilde olduğunu gösteriyor: “Toplam servetin üçte biri konut/emlak, yüzde 25’i hisse senedi, yüzde 21’i ise ticari mülk. Bu bilgiler ışığında 2022 yılında toplam servete neler olduğunu daha detaylı inceleyebiliyoruz.”

‘PİYASADAKİ HAVA HIZLA DEĞİŞECEK’

Knight Frank’in Küresel Araştırma Başkanı ve The Wealth Report’un Genel Yayın Yönetmeni Liam Bailey, Servet Raporu’nun 17’inci baskısından temel çıkarımlarını da paylaştı. Bailey şunları kaydetti:

Geçtiğimiz yılın Ukrayna krizi Avrupa’daki enerji krizini körükledi ve zaten yükselmekte olan enflasyonu daha da hızlandırdı. Sonuç olarak, 2022, küresel faiz oranlarında tarihin en keskin artışlarından birini gördü ve bu da ekonomik koşullar açısından Collins English Dictionary’nin yılın kelimesi olarak seçtiği “permacrisis” (sürekli kriz) durumuna yol açtı. Global ekonomi için ise büyük riskler devam ediyor. Ana ekonomilerdeki enflasyon hedeflerin üzerinde seyrediyor, faiz oranları hala artıyor ve tüketicilerin yaşam maliyetleri ciddi derecede artıyor. Ancak biz, bu yılın raporunda yatırımcıların tüm bu risklerin ötesine bakmaları gerektiğini belirtiyoruz. Biz inanıyoruz ki bu yıl içinde, ilerleyen günlerde, faiz oranları çark edecek ve piyasadaki hava da hızla değişecek. İşte o zaman yatırımcıların, global emlak piyasasındaki gerçek fırsatları yakalamak için pozisyonlarını en iyi şekilde belirlemiş olmaları gerekecek.

YENİ STRATEJİLER

Raporda yeni servet oluşumunda cevap verenlerin yüzde 31’i sermayeyi büyütme, yüzde 26’sı sermayeyi koruma ve yüzde 23’ü gelir yaratma hedefleri ile gerçekleşecek.

Diğer yandan enflasyondan korunma ve çeşitlendirme sağlamak için yatırımcıların neredeyse üçte biri mülk yatırımlarına bakıyor. Ayrıca, yatırımcıların, temkinli bir yaklaşımla yüzde 29’unun borç hacimlerini azalttığını göreceğiz.

YATIRIM TRENDLERİ

Yatırım kriterleri, fon sağlama ve piyasa eğilimlerindeki değişimler yatırımcı davranışlarını belirleyecek. ESG’nin (Environmental, Social, Governance – Çevresel, Sosyal, Politik) E’si, yani çevresel faktörler yatırımcının düşünme şeklini domine edecek, sosyal ve politik kriterler de bunu takip edecek.

Çin’in salgının ardından yeniden açılması, İngiltere, ABD, Avustralya ve Kanada’da öğrenci konaklama talebinin artacağı anlamına geliyor.

EN ÇOK TALEP GÖRENLER: MÜLKLER

Bu yıl net varlığı 30 milyon doların üzerindeki ultra zenginlerin yüzde 19’u gelir getiren mülklere yatırım yapmayı hedefliyor. Revaçta olan sektörlerde başı çeken sağlığı; lojistik, ofisler ve konutlar takip ediyor. Tahminlere göre uluslararası alımlarda Londra liderliğinde bir ofis/iş yeri alımı göreceğiz.

ABD’li yatırımcılar yüzde 50 gibi bir seviye ile uluslararası satın alma hacminin ateşleyicisi olacak. Singapur, İngiltere, Kanada, Birleşik Arap Emirlikleri ve İsviçre’den de yine yoğun hareket bekleniyor.

EN YÜKSEK SATIŞ HANGİ ŞEHİRLERDE?

2022 yılında emlak piyasasının tepesindeki 10 milyon dolar ve üstü yatırımları kapsayan süper lüks segment satışı 2021’e göre tökezlerken, yine de 2019’a oranla yüzde 49 artış gösterdi.

Satış rakamları açısından New York, Los Angeles ve Londra başı çekti. Daha da üst seviyedeki, ultra lüks segmentte ise liderler, 2014 yılından bu yana en yüksek satışı yakalayan Londra ile New York oldu.

ÖZEL SERMAYE HAKİMİYETİ

Borcun daha pahalı hale gelmesi ve artan belirsizlik, yatırımcıların geçen yılın ikinci yarısında geri çekilmesine neden oldu. 2022’de kurumlar gayrimenkul yatırımını yüzde 28 azaltırken, özel sermaye o kadar defansif hareket etmedi ve bu oran yalnızca yüzde 8 düştü. Bu da tüm yatırımcılar tarafından taahhüt edilen 1,1 trilyon ABD dolarının yüzde 41’ini oluşturdu.

Özel yatırımda hakimiyet yüzde 43 ile konuttayken, yüzde 18 ile ofisleri yüzde 15 ile lojistik tahsisleri takip etti. ABD şehirleri hacim bakımından başı çekerken sınırlar arası yatırımlarda ise Singapur’un yakından takip ettiği Londra, yüzde 15 ile en büyük paya sahip.

LÜKS KONUT BÜYÜMESİ YAVAŞLADI

Uluslararası Birincil Konut Endeksi (Prime International Residential Index – PIRI 100) ortalama lüks ev fiyatlarının artış hızının geçen yıl yüzde 5.2 gerilediğini gösteriyor, ancak yine de net serveti 30 milyon dolar üzeri olan ultra zenginlerin global çapta yüzde 17’sinin bir ev alması ile 2022, kayıtlara geçen ikinci en iyi yıl oldu.

İzlenen 100 pazarın 85’inde yüzde 44 ile Dubai ve yüzde 28 ile Aspen başta olmak üzere pozitif fiyat artışı gözlendi. Sıralamanın diğer ucunda ise Covid-19 etkileri ile yüzde 24 düşüşle Yeni Zelanda’daki Wellington ve yüzde 19 düşüşle Auckland gibi pazarlarda büyük tersine dönüşler görüldü.

KONUT ALACAKLAR İÇİN YENİ KANUNLAR

Rapora göre; uluslararası mülk satın alanlar, daha fazla değişen kurallar görecek. Örneğin Kanada bu yıl ve önümüzdeki yıl için kendi vatandaşları dışında konut alımını yasakladı. Los Angeles’ta yeni bir emlak vergisi kondu, Singapur’da kiraya verme kanunları sıkılaştırıldı, Avusturalya’da vatandaş olmayan alıcılar için alım-satım ücretleri yükseldi ve İspanya’da yeni bir servet vergisi çıkarıldı. Müşteriler daha fazla politik stabilite aradıklarını belirtseler de şimdilik yeni normal bu olacak gibi gözüküyor.

KAR VE DENİZ TATİLİ BELDELERİ BAŞI ÇEKİYOR

Servet tutma, hibrit çalışma ve erken emeklilik piyasasını hareketlendirdi. Yaz beldelerinde yüzde 8,4, kış tatili beldelerinde yüzde 8,3 olarak görülen büyüme 2022’deki ortalama pazar artışını geçti.

Araştırmalar doğrultusunda Fransa, İspanya ve İtalya gibi pazarlardaki alıcı uyruğu çeşitliliği de dikkat çekti.

TÜRKİYE’DE İLK DEFA SATIŞA ÇIKIYOR

Yatırım trendlerinin ön plana çıktığı raporda yer alan sonuçlara göre dövizdeki hareketlilik zengin grubun elinde bulunan servetin negatif yönlü olarak değişmesine neden olsa da Londra’da yapılan konut yatırımları yatırımcıya kazandırdı.

Rapora göre Londra gayrimenkul pazarı, sunmuş olduğu yüksek kira getirileri ve dünya çapında iş yapma imkanları ile satış rakamları bazında dünyanın ilk üç şehrinden bir olarak öne çıkıyor. Londra Türk yatırımcılar için önemli bir rota haline gelmiş durumda.

Londra’da Türk yatırımcıların gözde bölgelerinden biri Battersea. Burada yer alan “Clapham Common”, 307 daireden oluşan bir proje olarak ilk defa Türkiye’de satışa çıkıyor. 439 bin sterlinden başlayan ve yüzde 20 taksit yüzde 80 peşin ödeme ile 2026’da sahipleri ile buluşacak proje ödeme koşulları ve konut kredisi bakımında rekabetçi bir alternatif sunuyor.

Clapham Common, son on yılda yüzde 65 fiyat artışı ve 5 yıl için yüzde 22,4 kira büyüme oranı ile dikkat çekiyor. Gred Global CEO’su Meltem Türker, projenin sınırlı sayıdaki dairelerinin iyi yatırım fırsatlarını da beraberinde getirdiğini kaydetti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir